Anasayfa
 Konya-Ereğli Rehberi
 Üye Firmalar
 Referanslarımız
 Konya-Ereğli Linkleri
 ereğli Gerekli Tel. Rehberi
 Ereğli'deki Kurumlar
 İlanlar
 Forum
 İletişim

 

EREĞLİ'DEKİ İŞYERLERİ
EREĞLİ FİRMALARI
EREĞLİ'DEKİ ŞİRKETLER
EREĞLİ'DEKİ USTALAR
EĞEĞLİLİ GİRİŞİMCİ
HESAPLI VE KOLAY REKLAM
FAYDALI BİLGİLER

MEHMET ÖZ GENÇLİK İKSİRİ

Dr. Mehmet Öz, gençlik iksirini açıkladı

Ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, ABD'de Oprah Winfrey'in şovunda ömrü uzatan gençlik iksirini açıkladı

ABD'de yaşayan ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Mehmet Öz'ün hazırladığı "yeşil içecek" Amerika'da moda oldu.

Ünlü talk şovcu Oprah Winfrey'in programında, formülü kendisine ait "gençlik iksiri" adını verdiği içeceği tanıtan ünlü doktora, binlerce mail geldi. Yazdığı diyet kitapları Amerika'da satış rekorları kıran Prof. Öz'ün sağlık iksiri, Oprah Winfrey beğenip önerdikten sonra bir anda en popüler içecekler arasında yerini aldı. Oprah Winfrey'in programına katılıp evde bu karışımı hazırlamak isteyenlere  Mehmet ÖZ’ ün “gençlik iksiri”, Günde 3-4 bardak içilmesi önerilen, doping etkisi yapan, kilo aldırmayan ve uzun bir yaşam sürmeyi sağlayan formül anti-aging ilacı olarak da kabul ediliyor.

Sekiz farklı sebzeyle hazırlanan karışım, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, içindeki anti oksidanlar uzun ve genç bir hayat sürmeye destek oluyor. Çoluk çocuk herkes tarafından tüketilebiliyor. Diyet yapanlara bu karışım yardım ediyor, beslenme ihtiyaçlarını sağlıyor. Prof. Dr. Mehmet Öz "Aslında amacım dünyadaki ev kadınlarını eğitmek. Çünkü, onlar çocuklarına, eşlerine bakıyor. Kadınları eğiterek toplumun geneline sağlık bilinci kazandırmak mümkün" diyor

Nasıl hazırlanıyor?

* 2 kâse ıspanak (İyice yıkayıp karışımın içine çiğ olarak koyabilirsiniz).
* 2 salatalık.
* 1 kereviz.
* Dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü.
* Maydanoz.
* İki elma.
* 1 tutam ıhlamur.
* Yarım limon

Bu sebzeleri karıştırıp,suyunu çıkardıktan sonra günde 3-4 bardak için.

FAYDALI BİLGİLER

 

DOĞRU KİLOM NE OLMALI

BEDEN KİTLE HESABI VE DOĞRU KİLO

Doğru yani ideal kilonuzu hesaplamanızın en kolay yolu Beden Kitle Hesabınızı doğru yapmanızdan geçer.Peki nedir bu Beden Kitle Hesabı yani BKİ.

BKİ :Vücut ağırlığının (kg olarak), boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Örneğin : Vücut ağırlığı 50 kg, boyu 1.60 m olan bir kişinin beden kitle indeksi ;
50/1.60 = 50/1.60x1.60 = 50/2.56 = 19.25 kg/m2’dir.

Kişinin beden kitle indeksinin  25- 29.9 kg/m2 arasında olması, o kişinin  şişmanlık sınıfına aday olduğunu gösterir.  Bu durum,  özellikle bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğinin göstergesidir. Beden kitle indeksi  bu değerler arasında olan kişi;

  Fazla yağlı yemeklerden kaçınarak (kızartmalar, kavurmalar, yağlı etler, salam, sosis,  soslar, mayonez, tahin, çukulata gibi)
 
Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenerek
 
Fiziksel aktivitesini artırarak (yürüyüş yapmak gibi) beden kitle indeksinin 30kg/m2’nin üzerine çıkmasını önlemiş olur.

Beden kitle indeksinin 30kg/m2’nin üzerinde olması şişmanlık olarak kabul edilmiştir. Bu değere ulaşan kişilerin önemli sağlık riskine sahip oldukları bilinmektedir. Beden kitle indeksi değerinin  30kg/m2’nin üzerinde olması ile bireylerin vücut yağ miktarlarının  da çok fazla olabileceği tahmin edilmektedir.

FAYDALI BİLGİLER

GÖZ ALTI KIRIŞIKLARI

SUNA DUMANKAYA' dan Gözaltı Kırışıkarına ve Güneş Lekelerine pratik doğal çözümler.

Göz altımda ciddi şekilde kırışıklık var. Bir de yüzümde güneş lekesi var. Doktor dışarı çılkarken koruyucu krem kullanmamı söyledi, ama çok pahalı alamıyorum ne yapmalıyım.
Göz çevresinin kırışmaması için bir elmayı rendeleyip, bununla kompres yapın. İkinci önerim ise şu: 200 gram arpa tanesi alın, bir litre suda haşlayın ve süzün. Haşlama suyu ile tüm yüzünüze kompres uygulayın. Haftada üç kez bunu tekrarlayın.
Güneş lekesi için de, bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika kadar sonra hafifçe ovarak çıkarın. Ardından koruma faktörlü kreminizi sürün. Bu maskeyi haftada bir tekrarlayın.
 
FAYDALI BİLGİLER

EN FAYDALI YAĞ

Yıllardır hepimiz için büyük bir derttir hangi yağı kullanacağımız. Tek bildiğimiz, yağlar ailesi içinde işimize en çok yarayan yağların "sıvı yağlar" olduğudur. Ayçiçek yağı bu konuda çoktan gözden düştü ve mısır özü yağıyla zeytinyağı kafa kafaya geldi. Bu ikilinin rekabeti yetmiyormuş gibi aralarına üzüm çekirdeği yağı, çörek otu yağı, balık yağı, keten tohumu yağı gibi güçlü ve iddialı rakipler eklendi; neticede yağlar dünyası birbirine girdi.
Peki ama hangi yağın yararı nedir ve nerelerde kullanılır? Hangisi hangi derdimize deva, hangi ağrımıza şifa olur? Son günlerin ağır mevzusu olan yağlar savaşını ele aldık ve yedi büyük rakibi bir araya getirerek içeriklerini ve yararlarını sıraladık. Bakın bakalım bünyenize en yarayan yağ hangisiymiş...

Balık yağı


Yıllardır ilaç olarak kullanılan, balık yağında bulunan ve pek çok faydası tespit edilen Omega 3, vücutta sentezlenmiyor ve dışarıdan alınması gerekiyor. Yemeklerimize dâhil olmak için şişeye giren balık yağı, hamsiden elde edilmesine rağmen kokmuyor. Su ürünleri uzmanı Erol Demirbay'ın girişimi ile alıcısıyla buluşan hamsi yağını diğer balık yağlarına oranla organik yapan ve neticede sofralık hâle getiren nedenler; bu balığın ömrünün iki-üç yılla sınırlı olması, diğer balıklara oranla daha az ağır metal barındırması ve sadece planktonlarla beslenmesi olarak sıralanıyor. "Klasik", "Silver" ve "Golden" türleri bulunan bu yağın en makbulü, balığın tüm vitaminlerinin toplandığı baş kısmından elde edilen Golden. 16 kilo hamsiden yarım litre Golden elde ediliyor.

Yararları: Kuvvetli bir afrodizyak olan balık yağı; nörolojik vakaların tedavisinde, çocukların beyinsel ve fiziksel gelişiminde, kalp damar hastalıklarının önlenmesinde, kalp sağlığını korumada, iltihabi hastalıkların tedavisinde etkin rol oynuyor. Kolesterol seviyesini düzenleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, trigliserid seviyesini düşüren, kanın pıhtılaşmasını ve damar sertliklerini önleyen, tansiyonu düzenleyen, zekâyı kuvvetlendirerek Alzheimer'e yakalanma riskini düşüren, kanser ve felç riskini azaltan balık yağı gerçekten mucizevi bir ürün.
Nerelerde kullanılır? % 100 kokusuz olan balık yağı; tüm yemeklerde, mezelerde ve salatalarda kullanılabiliyor.

Çörek otu yağı

Asrın favori şifalı ürünü sayılan çörek otu, "kutsanmış tohum" olarak biliniyor. Çörek otu yağı, hoş kokusu, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içermesiyle bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı güçlü kılar. Sağlıklı hücreleri virüslerden koruyarak tümör oluşumunu da önlediği iddia edilen bu yağ, vücutta lenfler vasıtasıyla sindiriliyor. Tutankamon'un mezarında bulunan çörek otu yağı, iddialara göre iyileştirici ve güzelleştirici özelliğiyle Kleopatra'nın en sevdiği gıda ve bakım malzemesiymiş. İbn-i Sina bu yağın uyuşukluğa iyi geldiğini söylerken; Hipokrat, karaciğer ve mide hastalıklarının tedavisinde ondan vazgeçememiştir. Öyle ki, Eski Ahit'te çörek otunun mucizelerinden söz edilmektedir. Güney California'da bir kanser araştırma laboratuarında, % 100 doğal çörek otu yağının tümör tedavisinde negatif yan etkiler olmadan büyük başarı sağladığı kanıtlanmıştır.

Yararları:
Virüsleri, mikrop ve mantarları yok eden, solunum borusunu genişleten, kan şekerini düzenleyen, zindelik veren çörekotu yağı, romatizma tedavisinde ve kanın pıhtılaşmasını önlenmede etkilidir. Diğer başlıca yararları arasında; cinsel gücü artırması, idrar söktürmesi ve içerdiği antioksidanlarla vücuttaki tahribatı ve yaşlanma belirtilerini azaltmasını sayabiliriz.
Nerelerde kullanılır? Soğuk kullanılması makbul olduğundan, salatalarda kullanabilir ya da soğuk yiyeceğiniz gıdaların üzerine ilave edebilirsiniz.

Fındık yağı

Sıvı yağların en sağlıklısı olduğu iddia edilen fındık yağı, insan vücuduna en az zarar veren ve en çabuk yakılan yağ. Kolesterol, kan şekeri, kalp-damar hastalıkları üzerinde düzenleyici ve iyileştirici bir etkiye sahip. Fındık meyvesinden kimyasal işlem görmeden elde edilen bu yağın, oksitlenme ve acılaşma süresi bilinen tüm sıvı yağlara oranla daha uzun ve insan vücuduna en yararlı yağlar sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Yararları:
Kolesterolü düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği bilinen, kalp damar hastalıklarını önleyen fındık yağı, organizmaların büyümesine olumlu katkıda bulunuyor.
Nerelerde kullanılır? E vitamini deposu olarak anılan fındık yağı, pilav, kızartma ve sulu yemeklerde kullanılıyor. Ayrıca pasta ve bisküvi sanayiinde en çok kullanılan yağ.