Anasayfa
 Ereğli Rehberi
 Üye Firmalar
 Referanslarımız
 Ereğli Linkleri
 ereğli Gerekli Tel. Rehberi
 Ereğli'deki Kurumlar
 İlanlar
 İşyeri & firma Adresleri
 İletişim

 

 

 

Konya Ereğli İşyeri Rehberi ve Ereğli Firma  Rehberi Ereğli Reklam Hizmetleri

EREĞLİ

EREĞLİ

Yüzölçümü : 2189 km 
Nüfusu : 128.106
İlçe Merkezi : 84.476
Köyler :  43.630
Rakımı : 1050 m. 
                                                
         Ereğli ismi ülkemizde 15 ayrı yerleşim yerinde kullanılmaktadır. Ancak bunların en tanınmışı Konya Ereğli’dir. Ereğli yeşilliğiyle, modern kentleşmesiyle, İvriz Çayı ve tarihi İvriz Kaya Kabartmalarıyla, Konya’mızın nadide ilçelerinden biridir.

                                                    
                                                        2. Video için Tıklayın
        
Ereğli kuzeyde Toros dağlarının eteğinden başlar ve engebesi giderek azalarak Konya Ovasına yayılır. İlçe Merkezinin 20 km güneyinden geçen Toros Dağlarından başka sönmüş Volkan Dağları Hasan Dağı (3258 m) ve kuzeybatı Karacadağ ile çevrilidir. En önemli akarsuyu İvriz Çayı’dır. Üzerine kurulu İvriz barajı ile Ereğli’de tarım alanlarının sulanmasını sağlayan İvriz Çayı, diğer taraftan Ereğli’nin içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır. Ereğli, İç  Anadolu yaylasının Konya Ovası ile güneye uzanan ve Toroslar'da son  bulan, denizden 1054m yükseklikteki düzlüğe kurulmuş olup ilçe 37 - 38 kuzey enlemi ile 35,5 - 34,5 doğu  boylamı arasındadır. 2260 kilometrekarelik  bir  alana sahiptir. Doğusunda Ulukışla, kuzey doğusunda Bor, kuzeyinde Aksaray, kuzey batıda  Karapınar, batısında Ayrancı,güneyinde Halkapınar ve Toros Dağları ile İçel ili bulunmaktadır.
  
                                                                   
          Ereğli Ovasına hayat  veren su  kaynaklarının hepsi de Toros Dağları çıkışlıdır. Kar, yağmur  beslemelidir.  Su  yönünden zengin  bir  beldedir. XX. Yüzyılın ikinci  yarısına   kadar sadece  akarsular  ile sulanan arazi, son yıllarda  yer altı sularından da büyük boyutlarda faydalanmaktadır. Akarsularının yıllık  ve  aylık debileri  arasında  çok büyük  farklar  vardır.Bugün için Halkapınar ilçesi sınırlarında kalan İvriz  Çayı hem Ereğli ovasında  tarım  arazisinin  sulamasında hem de şehir içme suyu olarak  kullanılmaktadır. Bu çay üzerinde sulama amaçlı İvriz Barajı bulunmaktadır.

                          

           Toros  Dağlarının  kuzey eteklerinden çıkan Delimahmutlu ve İvriz Çayları ile yer altı sularının  bolluğu ilçemizin  yeşil Ereğli  adıyla anılmasını sağlamaktadır. Akarsu kıyılarında  söğüt, kavak  ve çeşitli tabii yeşillikler vardır.
                        
          
    İlçemiz Ereğli'de   meyvecilik de hayli gelişmiş  durumdadır. Özellikle  beyaz  kiraz, Napolyon kiraz vişne, elma olmak üzere çeşitli meyve ağaçları yetiştirilmektedir. Orman  İşletme Şefliği'nce  ağaçlandırma faaliyetleri  artarak  devam  etmektedir. Bu çalışmalar sonucu  494845 hek. alan, karaçam, ardıç  ve  meşe  ile ağaçlandırılmıştır. Dağlık bölgelerde az çok çalılık ve orman örtüleri görülmektedir. Ereğli'nin 1997 genel  nüfus  sayımı  sonuçlarına göre toplam nüfusu 118.929' dur. Bu  nüfusun 77.790'u  ilçe merkezinde 41.150'si köy  ve kasabalarda yaşamaktadır.
                      
            
Ereğli  İç Anadolu  Bölgesine  hakim tipik bir kara iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak , kışları soğuk ve kar yağışlıdır. İvriz Kaya Anıtı geçmişe ışık tutmakla birlikte, tarihi bakımdan önemli bir unsurdur.

                      

 

AÇILIŞ SAYFASI YAPIN  
FAVORİLERE EKLE   
Şifalı Bitkiler
Sağlık İçin Püf Noktaları
TV izle & Radyo Dinle
Türkiye Yol Haritası
Yarışmaya Hazır mısın?
Aşı Tablosu
3 Günlük Hava Tahmini
Boy ve Kilo Tablosu
Ülkeler Rehberi
Güncel Oyunlar
Çin Takvimi
Bugün ne Pişirelim?
Rüya Tabirleri
Bebek İsimleri
OKS,ÖSS,YDS,KPSS,SBS